Alkohol je metla lidstva, ale zametat se musí...

4. června 2011 v 16:00 | Alpa |  O nás, o vás i o nich
A proč pijete vy? (...)

Určitě si pamatujete chvíli, kdy jste se poprvé setkali s alkoholem. Ať už jste potají či s dovolením upili z tátova piva, dostali na Nový rok cucnout z pravého šampaňského nebo vaše setkání proběhlo jinak, většinou jej doprovázelo značné zklamání. Pivo bylo hořké, víno kyselé a k vašemu údivu šampaňské dospěláků chutnalo daleko hůř, než to dětské. A přesto valná většina z nás pokračovala v ochutnávání až si ve finále vypěstovala svou vlastní drobnou závislost.
Nemyslím takovou tu, která nás nutí pít obrovské množství alkoholu denně, nebo to, že se musíme zbořit už ráno, abychom vůbec vstali z postele. Ne, to se stane jen málokomu. K takové závislosti musíte mít dispozice. Ale zkuste to takhle - jak často chodíte na akce (koncerty, diskotéky, ale i grilovačky, oslavy nebo jen tak posedět s kamarády), aniž byste se napili? A netvrďte mi, že je to jen ze zdvořilosti. Nebo proto, že to dělají všichni ostatní. Hloupost.
Pijeme z různých důvodů. Abychom si zvedli sebevědomí. Zbavili se zábran. Utápíme v alkoholu smutek, deprese a neúspěchy, zapíjíme radostné události. Vždycky je pro to důvod. Prostě jsme si v hlavě vytvořili rovnici, na jejíž jedné straně je zábava a na druhé alkohol. Neumíme si moc představit, že bychom někam šli a nedali si aspoň to jedno dvě piva. A postupem času to nejsou jen jedno dvě piva. Protože alkohol nás uvolňuje, povzbuzuje náladu, jenže musíme postupně zvyšovat dávky, takže ačkoliv nám dřív bylo dobře po dvou panácích, dnes potřebujeme čtyři,... Když si to takhle řeknu nahlas, abych si to uvědomila, vždycky mě to trochu děsí... Ale vím, že s tím nepřestanu. Asi takhle, nepiju doma, pokud nepořádám nějaký mejdan. Chodím často do čajovny, kde se taky alkohol nepodává a když jdu do čajovny, tak se nechodím opít předtím ani potom. A...To je asi všechno. Umím si udržet svůj alkohol pod kontrolou. Umím si říct dost. Ale ne si ho úplně odepřít. Ačkoliv se domnívám, že i to bych dokázala, v případě, že by to bylo nutné (zdravotní důvody, těhotenství,...). Ale když není, tak proč bych měla?
Přečtěte si Démon Alkohol od Jacka Londona. Možná, že se v té knížce najdete, stejně jako já...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama