Na konci vesmíru je gorila...

13. června 2011 v 16:00 | Alpa |  O nás, o vás i o nich
"Space, it seems to go on and on forever. But when you get to the end to the end and a gorilla starts throwing barrels at you. And that's how you play the game." (překlad: Vesmír. Zdá se být nekonečný. Ale když se dostaneš na konec, začne na tebe gorila házet sudy. A takhle se ta hra hraje.") Kdo pozná, ten ví, že tohle je úvodní věta seriálu Futurama.

Nebudu mluvit o obecné fascinaci lidstva vesmírem, nebudu se zabývat otázkou, zda jsme ve vesmíru sami. Protože podle mně nejsme. A jediné co bychom měli řešit je to, jestli jsou ty organismy tam přátelské, nebo jestli koušou. Ale díky naší posedlosti vznikla Science fiction. Jasně, sci-fi není jen o vesmíru. Podle jedné definice "pojednává o tom, co se podle autora mohlo někdy a někde stát, ale jak je známo, dosud se to neudálo." Takže se sem řadí třeba i 1984 od Orwella, R.U.R. od Čapka nebo Den Trifidů od Johna Wyndhama. Ale dneska udělám výběr, který se týká vesmíru (aspoň trochu).
První již zmíněná Futurama. Seriál od Matta Groeninga o tom, jak se jeden smolař omylem dostane do roku 3000 a stane se vesmírným poslíčkem u společnosti kterou vlastní jeho pra-pra-pra-pra-...-pra-synovec, pracuje s robotem a kyklopkou, účetního dělá bývalý mistr světa v Limbo z Jamaiky a jako doktor u společnosti pracuje krabí monstrum. Už jenom z toho je vidět, že to bude trochu švihlá záležitost. Je trochu škoda, že se to nikdy neujalo tolik, jako Simpsonovi, ale i přesto to má Groeningovské kvality.
O Star Treku mluvit nebudu, protože ačkoliv je to klasika, tak mě to nikdy moc nechytlo, ale proti gustu... Zmíním ale Battlestar Galacticu (o ní jsem už psala něco málo zde), na kterou už koukám podruhé (tedy, když to čas dovolí). Pak můžeme připomenout ještě Červeného trpaslíka, což je sice pěkná ptákovina (a nedívejte se na ty nové díly, hrůůza!), ale první asi čtyři série jsou luxusní ("Budeme mu muset tu nohu uříznout. - Uříznout mi nohu? Né, to mi nepadne žádný oblek!"). Znovu je zde hlavní "hrdina" Lister, který se náhodou dostane do budoucnosti, ke všemu miliony světelných let od Země na lodi, jejíž posádka zemřela při nehodě a on jediný přežil, a znovu zde máme dost nepravděpodobnou skupinkou společníků a to palubní počítač, hologram jednoho z posádky, člověka, který se za milion let vyvinul z Listerovy kočky a robot s hlavou jako hypermoderní kondom...
Co se filmů týče, tak se pro změnu ale klasiky budu držet, protože sága Hvězdných válek prostě nemá chybu. A nejlepší jsou stejně první tři díly ( počítám rok premiéry, tj. IV., V., VI.), to mi nikdo nevymluví. Pak můžete ještě kouknout na Planetu opic nebo třeba Space Jam (což je trošku pohádka pro děti).
A pokud to někoho z vás baví číst, tak Stopařův průvodce po galaxii (slušné je i filmové zpracování) a všechna jeho pokračování stojí za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 books-is-our-life books-is-our-life | Web | 13. června 2011 v 16:02 | Reagovat

twilight saga

2 books-is-our-life books-is-our-life | Web | 13. června 2011 v 16:02 | Reagovat

Promiň za ten první koment. ;)
Pravý koment: Hezkej blog. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama