Toulky po hvězdách s panem Londýnem

2. června 2011 v 16:00 | Alpa |  Ke čtení...
Jack London patří asi mezi moje nejoblíbenější spisovatele. Nevím, jestli se to tedy dá říct po přečtení pouhých tří děl (při čemž ani jedno z nich není jeho nejznámější Bílý Tesák)... Ale v každém z nich mi přímo mluvil z duše.
Tou nejčerstvější (tedy tou, kterou jsem přečetla jako poslední) je Volání divočiny a povídky z Aljašky. Povídky trochu slabší, ale...! Úplně jsem se viděla na těch pláních, slyšela ten zvuk, co láká k návratu z civilizace zpět k základním instinktům... Tolik se ve mně probouzí touha sebrat se a odjet pryč a žít někde na severu, kde se dají ještě najít zbytky člověkem nedotčené přírody... Knížka má asi 170 stran, samotné Volání asi pětaosmdesát, takže by to nemělo být nic těžkého ani pro nečtenáře. :)
Další v pořadí je Démon alkohol. Tady už je to trochu "horší" s počtem stran. Má jich něco přes dvě stě. A taky je trochu komplikovanější, zejména na to, aby se do ní člověk začetl. Ale je parádní - takového démona máme přece skoro všichni, ne? Tak si přečtěte, co o něm říká jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů předminulého století.
A konečně se dostáváme do finále - tedy k první knížce, kterou jsem od něj četla a díky které jsem si ho zamilovala. A tou je Tulák po hvězdách. Jaké pro mne bylo překvapení, že jsem ji nenašla v žádné učebnici literatury... Ale tohle je knížka jako stvořená pro věčné snílky. Takže se mi trefila do noty. Hlavní postava totiž utíká ze svěrací kazajky do jiných světů, jiného času, dimenze... Prožívá mnohé životy, zatímco jeho fyzické tělo leží spoutáno ve vězení. Některým z vás by to mohlo připomínat ten film s Adrienem Brodym - Svěrací kazajka. A trochu to tak je, jen daleko komplikovanější a neuvěřitelnější. A je ze všech nejdelší, počet stran se blíží ke třem stům.
Ale nejvíc mě baví ten Londonův styl. Respektive styl pana překladatele. Ta oslovení čtenáře, ty větné vazby, sofistikovaný jazyk... A moje dušička posedlá takovým vyjadřováním se raduje a plesá...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama