Lolita

28. srpna 2011 v 16:00 | Alpa |  Ke čtení...
Moc věcí od ruských autorů jsem nepřečetla. Lolita od Vladimira Nabokova je jedna z mála výjimek. Ačkoliv se to nedá moc počítat, protože originál je anglicky a autor sám v Rusku moc dlouho nepobyl.
Všichni víme, komu se říká lolitky. Holkám, kterým může být sedmnáct, dvacet, pětadvacet, ale nějakým způsobem vypadají na čtrnáct. Může se zdát, že to jsou trošičku pedofilní představy, ale je to spíš tak, že ty holky prostě nestárnou tak rychle. A my ostatní jim to tiše závidíme.
Lolita je báječná knížka o lásce, posedlosti, zradě, dokonce tam dojde i na jednu nehodu a jednu vraždu, prostě má všechno, co je třeba, včetně erotických scén. Podle této knižní předlohy byly natočeny dva filmy, jeden v roce 1962, druhý v roce 1997. Každý z nich má něco do sebe. Kubrickova Lolita (ta starší) je věrnější předloze a je taková... Střídmější, veškerá erotika je tam jen v náznacích...Prostě jiná. Osobně mám radši ten nový remake. Jeremy Irons je frajer , Lolita je hezká, a drzá a je tam přinejmenším jedna scéna, ze které vám bude běhat mráz po zádech (kdo to viděl, určitě ví, kterou mám na mysli), a přitom se tam to děvče "jen" směje...
Knížka má každopádně tu výhodu, že je moc pěkně napsaná a dá se poměrně snadno číst i v anglickém originále. Takže doporučuji, jak knihu, tak film.
Lolita
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denise Denise | Web | 1. prosince 2011 v 16:12 | Reagovat

To není možný, konečně někdo, kdo zbožňuje Lolitu!!!! A já myslela, že už všichni takoví vymřeli!!! xD xD A vim, kterou scénu máš na mysli, ta je opravdu skvěle udělaná... Úplně vystihuje Lolinu krutou povahu a Humbertovo zoufalství. ;-)
P.S.: Asi mi hrabe, ale občas si udělám "Lolitin účes"... xD Takový ty dva vrkoče nebo ten copánek nahoře na hlavě... Není to moc úchylný, že ne? xD XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama